Havalandırma

Havalandırma

Havalandırma Sistemleri

Alanda birikmiş yoğun ve kirli havayı filtre vasıtasıyla ortamdan arındıran ve sirkülasyon gerçekleştiren sistemlere havalandırma denmektedir. Bir ortamda kullanılacak olan havalandırma sisteminin minimum kapasitesi, belli başlı bazı unsurlar ele alınarak belirlenir. Belli bir formül hesaplamasına dayanan bu işlem vücuttan yayılan ter miktarı ile karbondioksit oranına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ortamdaki olumsuz havanın daha yoğun hale gelmesine neden olan unsurlar eğer arındırılmazsa, sağlıksız bir alan oluşur ve bireysel çalışma potansiyeli oldukça düşer. Bu yüzden havalandırma sistemleri büyük öneme sahiptir.

Havalandırma İçin Neler Yapılmalı?

Ev ya da iş yerleri ile beraber fabrika alanları gibi pek çok noktada değişik havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Ortamda biriken karbondioksit ve ter miktarının yanı sıra, yapılan işe bağlı olarak kötü kokular ve bazı kimyasal gazlar ortaya çıkabilmektedir.

Zaman içinde insan sağlını tehdit edip nefes alınamaz hale getirebilecek bu unsurlara karşı, doğru havalandırma sistemlerinin uygun şekilde montajını gerçekleştirilmesi gerekir. Her alan için yapılacak hesaplama ile doğru standartlar yakalanmalıdır. Bu kriterler için ise belli başlı bazı unsurlar, ortamdaki temiz hava için hesaplamaya dahil edilir.

- Alanda bulunan insan sayısı,

- Yapılacak olan işleme göre aktivite,

- Alanın hacmi,

- Alanda bulunan farklı malzemeler,

- Alanın lavabo ya da mutfağa olan mesafesi,

- Alanın kullanılış amacı

Bu unsurlar ele alınmak suretiyle havalandırma sistemleri yerleştirilmelidir.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Amaca uygun şekilde belli kriterler ve formül hesaplamasıyla, belli başlı bazı havalandırma sistemleri alana yerleştirilir.

Lokal havalandırma sistemleri: Ev ve işyerleri ile ofis alanları için kullanılan sistemlerdir. Genel olarak duvar tipi inverter klima çeşitleri ele alınır. Motorlu ve klima fanlı sistemler olarak değerlendirilmektedir.

Merkezi havalandırma sistemleri: İnsanların daha kalabalık olduğu alanlarda değerlendirilen havalandırma sistemleri olarak bilinir. İş merkezleri ya da alışveriş merkezleri buna en doğru örnekler arasında yer almaktadır. Geniş çaplı bir kanal tesisatı ve hücreli aspiratör sistemi üzerinden değerlendirilen havalandırma sistemleridir.

Davlumbaz havalandırma sistemleri: Restoran ya da cafe gibi alanların mutfaklarında kullanılan sistemlerdir. İnsan sağlığını tehdit edecek gaz unsurlarının ortamdan arındırılması için kullanılır. Ayrıca mutfakta birikmiş olan yemek artıklarının uzaklaştırılması adına değerlendirilmektedir.

Havalandırma Sistemlerinin Önemi Nedir?

Farklı ortamlarda insan sağlığını korumak ve yaşam standardını yükseltmek için havalandırma sistemleri büyük öneme sahiptir. Ayrıca sektöre bağlı olarak farklı alanlardaki iş performansını yükseltmek konusunda, en önemli unsurlar arasında yer alır. Karbondioksit, ter miktarı, yanık gazlarla gelen zehirli gazlar, kötü koku ve benzeri pek çok etmen insan sağlığını şiddetli oranda tehdit etmektedir. O yüzden mutlaka profesyonel destek alınarak doğru havalandırma sistemlerinin değerlendirilmesi gerekir.

 

Fon klima olarak sizlere hizmet vermek için buradayız, Havalandırma ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bizimle iletişim kurmak için aşağıdaki hızlı iletişim butonuna tıklayabilirsiniz. HIZLI İLETİŞİM BİLGİLERİ